Zaujímavosti

Vitelier pre „mladých“

vitelier.sk - Úsporné a ekologické technológie pre Váš život
Facebook
Email
WhatsApp

Obsah

Väčšina z nás by povedala, že starostlivosť o zdravie, postavu, kondíciu, zdravé stravovanie, atď., je téma len pre tých skôr narodených, ktorí „už“ potrebujú so sebou niečo robiť.

Avšak, opak je pravdou!!!

Je zaužívané, že s vyšším vekom idú ruka v ruke choroby, slabá kondícia, ako aj zákazy konzumovať isté potraviny. Napriek týmto tvrdeniam dnes môžeme stretnúť tridsaťročných starcov a naopak, šesťdesiatročných mladíkov.

Dávno je už preukázané, že ľudia, ktorí celý život pili čistú vodu (možno preto, že boli chudobní, a možno len preto, že im nič iné nechutilo) a neholdovali „moderným“ nápojom plným rafinovaného cukru a chemických látok, ktoré prekysľujú organizmus a odbúravajú vápnik zo zubov a kostí, jedli tzv. delenú stravu, nejedli v prehnaných množstvách múčne, mastné, či sladké pokrmy a najmä, nepoužívali mikrovlnku!, mali dostatočný pohyb, či už v záhrade, v práci, alebo obľubovali rannú rozcvičku, nebrali život príliš dramaticky a nestresovali sa kvôli všetkému možnému vďaka dostupnosti obrovského množstva informácií, tí ľudia sú aktívni ešte aj po 70-tke a užívajú si život, deti, vnúčatá, priateľov, lásku. Žijú v priemere o 30 rokov dlhšie a aktívnejšie ako 90% dnešnej „mladšej“ populácie.

NIČ NOVÉ POD SLNKOM

Voda je jedným z dôležitých prvkov tvoriacich telo a mozog. Je nositeľom informácií, základom všetkých chemických procesov v tele, odplavuje z tela nepotrebné látky, premýva cievy, čistí črevá, a pritom na jej spracovanie nemusí ľudský organizmus vynaložiť žiadnu energiu. Naopak, sladené nápoje plné cukru a chemikálií zaťažujú tráviaci systém a vďaka vysokému obsahu rafinovaného cukru, ktorý sa v tele premieňa na tuk, sú príčinou priberania a porúch cievneho systému. Namiesto pomoci tak odoberajú telu energiu, ktorú musí vynaložiť na vysporiadanie sa s ich nepriaznivým vplyvom.

Jedlo dodáva telu energiu a potrebnú výživu. O to viac, pokiaľ je konzumované v správnej forme, správnych kombináciách, v správnom čase a správnym spôsobom (prostredie, rýchlosť jedenia a pod.). Na strávenie každého jedla musí organizmus „obetovať“ istú časť svojej energie. Pri kombinácii bielkovinových a sacharidových jedál je potrebné kyslé a zároveň zásadité prostredie. Logicky z toho vychádza, že sa tráviace kyseliny neutralizujú, čím strácajú svoj účinok. Dochádza k nestráveniu potravy a následne k nežiaducim kvasným a hnilobným procesom v tráviacom trakte. Pre telo to znamená veľa práce navyše a nevyhnutne ďalšiu dávku energie. Podobne, energiu strácame aj pri nadmernej konzumácii mäsa, pečiva, cestovín, keksíkov, koláčov, cukríkov, čokolády atď. Záver znie – čím horšie jedlo, tým väčšia spotreba energie na jej strávenie.

Pohybové aktivity pomáhajú udržiavať svaly v optimálnej kondícii, čím okrem iného napomáhajú aj kĺbom plniť ich činnosť, ktoré sa tak menej opotrebovávajú a slúžia nám aj po 60-tke bez nutnosti operácií, pomocných palíc  a vozíkov. Pohyb dokáže zahriať, rozprúdiť krv, posilňuje kardiovaskulárny systém, spevňuje kosti. Zvyšuje tiež kapacitu pľúc, zlepšuje kondíciu a zaručene aj náladu. Bez pohybu telo chradne, stráca pružnosť, pevnosť, energiu a vitalitu.

Myslenie, to je dôležitá súčasť života. Myseľ potrebujeme na to, aby sme si vôbec dokázali uvedomiť, že aktívne žiť chceme dlhšie než len dvadsať či tridsať rokov nášho dospelého života. Potrebujeme ju teda na pochopenie systému fungovania ľudského tela, ale tiež na pochopenie širších súvislostí.

KDE TO VŠETKO ZAČÍNA???

Všetko sa to začalo niekedy v 70-tych rokoch minulého storočia, kedy po rokoch „chudoby“ a „materiálneho nedostatku“ začala spoločnosť pomaly napredovať a nastúpila éra zlepšovania. Začali sa stavať veľkokapacitné panelové domy a vyprážaný bravčový rezeň so zemiakovým šalátom, čokoládu, cukríky, koláče a malinovku si mohla dovoliť už takmer každá rodina. Samozrejme, rodičia a starí rodičia nám toto všetko servírovali predovšetkým z lásky k nám a boli šťastní, že sa ich potomstvo môže „mať lepšie“ ako oni a ich predkovia vo vojnových a povojnových časoch. Avšak, stačilo pár desaťročí v tomto „blahobyte“ a dostali sme sa do krízového bodu vývoja, kedy počas jedného dňa bežne vypijeme 2 litre presladených chemických nápojov, skonzumujeme 1 kg mäsa, 5 keksíkov či balík čipsov. Niet divu, že na životuprospešnú čistú vodu, čerstvé ovocie a zeleninu nám už nezostáva nielen čas, ale už ani miesto v žalúdku. A takto si obezitou, dýchavičnosťou a celkovo zlým pocitom zo seba znepríjemňujeme a skracujeme život, a či chceme alebo nie, nepriamo tak znepríjemňujeme život aj našim príbuzným, priateľom, spolubývajúcim, partnerom, deťom, …

NAOZAJ STAČÍ TAK MÁLO!!!

„Život je zmena!“ – tak často používané heslo v rôznych súvislostiach. Tak prečo nie konečne nami samými koordinovaná zmena k lepšiemu?!

Facebook
Email
WhatsApp