Enter your keyword

TRPEZLIVÉ CHUDNUTIE ALEBO POMALY ĎALEJ ZÁJDEŠ

TRPEZLIVÉ CHUDNUTIE ALEBO POMALY ĎALEJ ZÁJDEŠ

TRPEZLIVÉ CHUDNUTIE ALEBO POMALY ĎALEJ ZÁJDEŠ

Panika – ZRAZU je mi všetko malé!!!

Zaužívané stravovacie návyky, sviatky, hody, oslavy, každodenný stres. Príležitosť dobre sa najesť sa vždy nájde.  Zrazu sa však zbadáme (niekedy aj po niekoľkých rokoch) a hľadáme všemožné  spôsoby, ako čo najrýchlejšie zhodiť z váhy.  Trestáme sa za to, že sme pribrali striktným obmedzovaním jedálnička, drastickými diétami, myšlienkami typu „už žiadne… !!!“. A aby toho nebolo málo, trápime svoje telá, už aj tak dosť vytrápené najprv prejedaním, potom hladovaním, neprimeraným cvičeniami a navyše nárazovo.

Základ je zmena

Prestať robiť naraz všetko, na čo sme boli navyknutí, sa tak jednoducho nedá. Istejší spôsob, ako dosiahnuť vytúžený cieľ je zmena krok po kroku a postupné budovanie zdravších návykov. Dôležité pritom je byť v pohode, mať sa rád aj za „pribratých“ podmienok a veriť  predstave, že sa to za určitý čas zmení. Ak vieme, že niečo robíme dobre a vydržíme v tom pokračovať, výsledok sa musí dostaviť.

Ako začať

Na začiatok je asi najdôležitejšie stanoviť si reálne dosiahnuteľný cieľ v reálnom čase na základe reálneho zhodnotenia svojich možností a schopností. Často sa totiž stáva, že sa s vervou pustíme do procesu nápravy všetkých napáchaných hriechov, ale keď sa výsledok hneď nedostavuje, motivácia upadá, do popredia sa dostávajú iné priority, prichádza frustrácia a stav celej veci sa nijako nezmení, prípadne ešte zhorší. Treba zohľadniť pracovné zaťaženie, čas, ktorý tomu môžeme venovať, rodinné a iné povinnosti a v neposlednom rade finančné prostriedky. To sú všetko veľmi dôležité faktory, ktoré môžu veľmi ľahko a veľkou mierou ovplyvniť naše predsavzatie. Čím máme silnejšiu motiváciu, tým ľahšie prekonáme prekážky, ktoré sa nám do cesty postavia. Jednoducho povedané, musíme vedieť , prečo to robíme. Zmeny by sa mali vkradnúť do nášho života nebadane, ale pritom systematicky. Nemali by zásadne nenarušiť celý náš doterajší režim a skôr by mali byť  viac potešením, ako povinnosťou. Brať nový životný štýl nie ako utrpenie a večné odriekanie si, ale tešiť sa z pozitívnej zmeny. Lepšie vyzerať, lepšie sa cítiť, upevniť si zdravie môže predsa výrazne zvýšiť kvalitu prežívania nášho života.

Tipy a triky

Praktická rada, ako sa vyhnúť maškrteniu v najnevhodnejší čas je umiestniť si na jedno alebo aj viaceré miesta (tam, kde Vás to najčastejšie láka maškrtiť) fotografie, ako by ste chceli vyzerať alebo ako ste vyzerali, keď ste boli so sebou spokojní. Dôležité však je, dať si taký cieľ, ktorému ste schopní vnútorne uveriť, že ho dokážete dosiahnuť. Ak máte 80kg, nedajte si tam fotografiu spred 20 rokov, kde ste mali 50kg. To môže totiž dopadnúť tak, že zakaždým, keď „dokonalú“ fotku zbadáte, podvedomie vám povie, že to aj tak nedosiahnete a ešte z trucu si niečo „dobré“ dáte. Ak si ale vyberiete fotografiu spred roka či dvoch, kde ste mali možno o 5 -10kg menej, ľahko sa stane, že už o pár týždňov sa dostaví viditeľný efekt. To vás ďalej bude motivovať. Postupne si takto môžete vymieňať fotografie, až nakoniec zistíte, že máte vytúžených 50kg. Aj tu platí „pomaly ďalej zájdeš“. Jednoducho, chce to trpezlivosť . Nejaký čas trvalo pribrať, nejaký čas potrvá aj schudnúť.

Na záver

Hlavne kľud a žiadny fanatizmus. Kam sa ponáhľať? Ponáhľali ste sa s priberaním? Tak prečo sa ponáhľať s chudnutím?! Celé to chce čas a trpezlivosť. J