Enter your keyword

PITNÝ REŽIM

PITNÝ REŽIM

PITNÝ REŽIM

Pre zabezpečenie optimálneho fungovania životných funkcií by sme mali vypiť na každých 10 kg telesnej hmotnosti cca 4-5 dcl tekutín, najmä čistú vodu, ideálne pramenitú (napr. Rajec, Toma Natura) s čo najnižším obsahom solí. Hodnota sodíka (Na) by mala byť menej ako 9 mg/l a množstvo celkových rozpustných látok (HCO3) menej ako 400 mg/l.  Je možné piť aj vodu z vodovodu, ale v takom prípade zbavenú chlóru, pesticídov a ťažkých kovov, aby sme si zbytočne nezaťažovali trávenie. Je to možné dosiahnuť pomocou rôznych filtračných systémov.

Do pitného režimu okrem čistej vody môžeme zarátať prípadne ešte čaj (cca 0,5 l/ deň).  Totiž, všetky ostatné tekutiny okrem vody sú už roztoky a telo na ich spracovanie musí vylúčiť tráviace enzýmy, tak ako na potravu.  Najviac tekutín (opäť pre pripomenutie hlavne čistej vody) je potrebné vypiť ráno, keď sa prebudíme a priebežne piť celé dopoludnie, kedy sa telo očisťuje od odpadových látok. V tomto čase, cca do 12:00, by sme mali vypiť asi 2/3 z celkového množstva tekutín, určeného na deň. Zvyšok piť priebežne celé popoludnie, ideálne do cca 19-tej hodiny. Večer to už netreba s tekutinami preháňať (hlavne nie s alkoholom J), pretože obličky potrebujú po celom dni čas na regeneráciu.

V prípade zvýšenej záťaže počas dňa, fyzickej alebo psychickej (športovanie, situácie náročné na psychiku, napr. v práci a pod.) alebo pri očisťovaní tela od odpadových látok (napr. pri chudnutí), telo potrebuje prijať ešte viac tekutín, ako je odporučené množstvo, obyčajne o 1l – 1,5 l navyše, niekedy aj viac (dvojnásobné množstvo), v závislosti od situácie.

POZOR! Zvyšovať pitný režim treba postupne. Na uvedené množstvo vody sa niekedy môžeme dostať aj o niekoľko mesiacov. Telo, najmä obličky treba postupne pripraviť. Na prečistenie obličiek je vhodné piť na to určené čaje.

Z hľadiska správneho trávenia a spracovania potravy je vhodné napiť  sa pred jedlom, čo najmenej piť počas jedla (max. cca 2,5 dcl) a po jedle počkať s pitím aspoň 20 min., aby sa neriedili žalúdočné šťavy a telo mohlo správne spracovať prijatú potravu.